Blog

Як правильно посадити плодове дерево

Слід мати на увазі, що від правильної посадки дерева залежить не тільки його приживлюваність, а й подальший розвиток. Тому при посадці потрібно строго дотримуватися всіх агротехнічних вимог.

Як правило, посадку дерев проводять з кілками. Кілки висотою 1,3-1,4 м і товщиною 6-8 см забивають в дно ям безпосередньо перед їх засипанням. Щоб кілки довше служили, їх нижню частину, яка буде знаходитися в землі, покривають смолою або ж обпалюють.

Спочатку засипають ями приблизно на три чверті глибини, за два-три дні до посадки, щоб земля трохи ущільнилася і не дуже осідала після посадки дерев. Для засипки ям беруть землю верхнього гумусного горизонту, як найбільш живильну. Недостатню кількість землі беруть з міжрядь, а на її місце перекидають землю, вийняту з нижньої частини ями.

В районах Полісся, Лісостепу і Карпат в ями, де будуть посаджені яблуні і груші, потрібно вносити добрива, ретельно змішуючи їх з землею. Посаджені таким чином дерева добре розвиваються і на один-два роки раніше вступають в пору плодоношення в порівнянні з деревами, посадженими в ями без добрив.

На яму шириною 1,5 м вносять 12-15 кг перегною або ж таку кількість мінеральних добрив: суперфосфату 250-350 г, калійної солі 80-120 г і аміачної селітри 120-180 м на бідних ґрунтах добрив вносять більше, а на багатих менше. Норми добрив змінюють і в залежності від ширини посадкових ям.

Так, в тих випадках, коли ями копають шириною в 1 м, вищевказані норми добрив зменшують наполовину. При внесенні добрив в ями необхідно також враховувати, що найкращі результати виходять тоді, коли перегній і мінеральні добрива вносять спільно в половинних дозах.

У місцях, де в ґрунті є личинки хрущів, в посадкові ями при їх засипці обов’язково вносять дуст гексахлорана, так як в інакшому випадку посаджені тут дерева можуть загинути внаслідок пошкодження коренів личинками хрущів.

На яму шириною 1,5 м вносять 120 г гексахлорана, а на яму шириною 1 м – 60 г, ретельно перемішуючи його з землею. Треба мати на увазі, що при внесенні гексахлорана в ями не можна давати перегній, бо він знижує дію гексахлорана.

Питання про те, чи потрібно у саджанців перед посадкою проводити обрізання коренів, вирішується в залежності від терміну посадки, а також від стану коренів. При осінній посадці усі кінці коренів, зазвичай роздавлені під час викопування саджанців, треба гладко обрізати гострим секатором або ножем.

При весняній посадці у саджанців, які перебували в зимовій прикопці, обрізають до здорового місця лише гнилі та пошкоджені коріння. Ті ж коріння, на кінцях яких утворився калюс, обрізати не потрібно, оскільки на таких коренях швидше утворюються молоді корінці, що сприяє гарній приживлюваності дерев після їх посадки.

У зимовий період саджанці в прикопці внаслідок випаровування втрачають значну кількість води. Тому при весняній посадці їх коріння після обрізки пошкоджених частин потрібно поміщати на 10-12 годин в воду, що позитивно впливає як на приживлюваність, так і на подальше зростання саджанців.

Взагалі треба стежити, щоб коріння саджанців не залишалися відкритими навіть на короткий час і не пересихали, бо це негативно позначається на їх приживлюваності. При перевезенні або перенесенні саджанців на більш-менш значну відстань коріння їх потрібно огортати вологою рогожею або ж мішковиною, а перед самою посадкою вмочати в земляну бовтанку.

Саджати дерева потрібно так, щоб після осідання землі їх коренева шийка перебувала на рівні ґрунту. Для цього дерева садять з таким розрахунком, щоб коренева шийка була на 2-3 см вище рівня ґрунту на легких і на 3-4 см вище на більш важких ґрунтах. При посадці дерев на піщаних ґрунтах, які дають незначну осадку, кореневу шийку під час посадки поміщають на рівні ґрунту. При посадці дерев обов’язково потрібно користуватися саджальною дошкою.

Садять дерево зазвичай так, щоб воно знаходилося з північного боку кола для захисту молодого штамбика від сонячних опіків. Біля кола копають невелику яму, в якій могли б вільно розміститися коріння дерева. При посадці коріння ретельно розправляють і дбайливо засипають вологою, пухкою землею з верхнього шару ґрунту.

При цьому дбають про те, щоб біля коренів не утворилося порожнеч. Для цього землю щільно набивають руками між коріннями дерева. Крім того, землю в ямі добре втоптують. Як правило, утоптування починають з країв ями. Потрібно мати на увазі, що землю, якою засипаються коріння і верхня частина ями, не можна змішувати з добривами, так як при цьому можуть пошкоджуватися молоді відростаючі корінці.

Відразу ж після посадки, незалежно від строків її проведення та вологості грунту, дерева поливають в лунки, зроблені на ширину посадкової ями. Цим досягається не тільки зволоження грунту, але і краще прилягання частинок її з корінням, що сприяє кращій приживлюваності і нормальному росту посаджених дерев.
Якщо ями копалися шириною в 1,5 м, то під кожне дерево потрібно вилити 5-6 відер води, а якщо шириною в 1-1,2 м, то під дерево виливають 3-4 відра води. Відразу ж після поливу, як тільки вода повністю вбереться, лунки присипають пухкою землею.

При весняній посадці слідом за поливом, а при осінній посадці – після першої весняної обробки ґрунту лунки (шириною 1,2-1,5 м) потрібно замульчувати, тобто прикрити шаром компосту, гною або ж листя завтовшки 6-8 см.

Цей агрозахід є досить ефективним, оскільки він сприяє не тільки збереженню рівня вологи, а й накопичення поживних речовин, в результаті чого дерева добре приживаються і приріст їх збільшується майже вдвічі в порівнянні з немульчованими деревами.

Підв’язують дерева до кілків мачулою або будь-якими іншими м’якими матеріалами приблизно через 4-5 днів після посадки, коли земля в ямі вже осяде. Підв’язку роблять вісімкою, нещільно, щоб дерево не повисло на кілку після подальшого просідання ґрунту.

При осінній посадці перед замерзанням ґрунту дерева підгортають землею на висоту 25-30 см. Цим коріння захищаються від морозів, а також від випирання. Рано навесні, відразу ж після розмерзання ґрунту, дерева розгортають.

При закладці саду завжди треба мати на увазі, що догляд за деревами в рік посадки є вирішальним і нерідко зумовлює розвиток їх в наступні роки. Справа в тому, що при поганому догляді дерева не можуть накопичити потрібні їм запасні поживні речовини і часто пошкоджуються морозами, що сильно відображається на їх подальшому розвитку.

При догляді за деревами в рік посадки особливу увагу звертають на нормальне забезпечення їх водою. Якщо стоїть суха погода, дерева потрібно полити за літо не менше 3-4 разів. При кожному поливі на дерево дають по 5-6 відер води. Як тільки вода вбереться, лунки потрібно присипати пухкою землею.

Залишити відповідь

*